راهکار عالی یخ نزدن آب چیلر در زمستان

4.5 امتیاز این مقاله از 5

اگر شما دارنده دستگاه برش لیزری هستید قطعا با قطعه چیلر و نحوه کارکرد این قطعه مهم آشنا هستید. با توجه به اینکه در فصول سرد سال شاهد کاهش دما هستیم، نگه داری از قطعه چیلر کمی متفاوت خواهد بود و کسانی که تازه به این عرصه وارد شدنن به احتمال زیاد شاهد یخ زدن آب چیلر خود خواهند بود. شرکت ویرا لیزر در این مقاله نکات و راهکار های بسیار ارزشمندی را برای یخ نزدن آب چیلر در زمستان برای شما فراهم کرده است. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

راهکار عالی یخ نزدن آب چیلر در زمستان

چیلر چیست؟

قبل از اینکه به موضوع اصلی این مقاله یعنی یخ زدن چیلر در هوای سرد توضیح دهیم اجازه بدین ابتدا درمورد نحوه کارکرد قطعه چیلر و ماهیت آن اشاره ای داشته باشیم.

با توجه به اینکه تمام فرایند کار دستگاه برش لیزر برگرفته از تولید حرارت بالا میباشد، این دمای بالا و داغی در صورت کنترل نشدن میتواند آسیب های جدی به قطعات یدکی بزند. در دستگاه برش لیزر برای کنترل این دما از قطعه ای به نام چیلر استفاده میشود که با گردش آب داخل قطعه تیوب، دمای دستگاه را کنترل میکند. چیلر یک قطعه بسیار مهم در دستگاه محسوب میشود که در عملکرد کار و افزایش عمر دستگاه نقش پرنگی دارد.

اگر قصد مطالعه بیشتر درباره قطعه چیلر را  دارید به شما پیشنهاد میشود مقاله چیلر دستگاه برش لیزر را مطلاعه بفرمایید.

راهکار عالی یخ نزدن آب چیلر در زمستان

راهکار برای یخ نزدن آب چیلر در هوای سرد

به طور کلی در تمام نقاط کشور در فصول سرد سال دمای هوا روز هایی به زیر 5 در و حتی روزهای متوالی به زیر 0 درجه نیز میرسید که از آنجایی که آب در دمای زیر 0 درجه یخ میزند، این موضوع میتواند برای قطعه چیلر مشکل زا باشد. این مشکل زمانی پدیدار خواهد شد که این سرما و کاهش دما 10 روز و یا بیشتر طولانی شود که برای این موضوع ویرا لیز راهکار های مفیدی دارد که به شرح زیر میباشد.

1. راهکار اول و عمومی:

گرم نگهداشتن مطمئن محیط داخلی کارگاه لیزر اطمینان از جهت احتمال قطعی برق یا گاز در نیمه شب و احتمال سرد شدن تا صبح

2.  راهکار راحت ولی همراه با ریسک:

روشن نگه‌داشتن پمپ آب چیلر حتی شب ها بعد از اتمام کار (آب درحال جریان یخ نمی‌زند و کارکرد پمپ آب و جریان آن کمی باعث گرم شدن آب خواهد شد) البته ریسک این راهکار نیز، احتمال قطع شدن برق در نیمه شب را دارد یا در رفتن شلنگهای ارتباطی چیلر با لیز، که باید بسیار مراقب بود این موضوع بود

۳- راهکار زمانبر ولی بسیار ایمن:

تخلیه کامل آب چیل، سورس یا تیوب لیزر و تمامی شلنگهای ارتباطی با دستگاه قطع شود و با استفاده از هوای فشرده (باد کمپرسور) برای تخلیه کامل و خشک کردن مخزن و مسیرهای آب انجام گردد. در روز صبح روز بعد  با آب مقطر دوباره فرایند پر کردن را انجام میدهد. از مزایای عالی این روش این است که اینکار در پایان روز تنها چند دقیقه زمان نیاز داشته و تامین آب مقطر نیز هزینه کمی دارد.

4.  راهکار راحت ولی همراه با ریسک:

در صورت عدم امکان استفاده از راهکارهای قبلی در نهایت استفاده از مکملهایی خاص مانند ضدیخ‌های صنعتی مخصوص در فصل اوج سرما و تعویض کامل آب سیستم و تمامی فیلترهای چیلر و مسیر خنک کننده بلافاصله پس از اتمام دوره سرما.

به عنوان نمونه استفاده از ضدیخ‌های صنعتی از خانواده Antifrogen N که توسط شرکتهای ایرانی مانند بهران نیز تولید می‌گردد. ضدیخ‌های معمولی بازار مانند ضدیخ‌های تجاری خودر بدلیل داشتن مکمل‌های ضد رسوب و خاصیت خورندگی توصیه نمی‌شود.

نتیجه گیری

چیلر یک قطعه بسیار مهم در دستگاه برش لیزر میباشد که به کاکرد درست دستگاه و افزایش عمر مفید آن کمک شایانی میکند. اما برای نگه داری خوده این قطعه نیز باید کوشا باشید. کار کردن با لیزر در دماهای آب کمتر از ۱۸ یا ۱۵ درجه توصیه نمیگردد و برخی لیزرهای فایبر جدید حتی با داشتن سنسورهای دمای داخلی امکان کار در دمای زیر ۱۸ درجه را به کاربر نمیدهند و لازم هست در ابتدای صبح تا رسیدن به دمای مناسب منتظر ماند. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *