از سیر تا پیاز حکاکی چوب دستگاه برش لیزری

4.5 امتیاز این مقاله از 5

حکاکی بر روی چوب 🪵 یکی از فعالیت هایی است که قدمتی دیرینه دارد. از چندین دهه قبل حکاکی بر روی چوب به صورت سنتی و دستی بر روی چوب صورت میگرفته. با به روی کار آمدن دستگاهی به اسم برش لیزر که در این مقاله قصد داریم درباره آن توضیح دهیم، صنعت برش و حکاکی بر روی چوب به طور کامل متحول شد. بعد از دستگاه برش لیزر، سرعت حکاکی و تنوع طرح ها بر روی چوب چندین برابر شد. در این مقاله قصد داریم همه چیز را درباره دستگاه برش لیزر، کاربرد های حکاکی بر روی چوب و نحوه درآمد زایی در این حرفه توضیح خواهیم داد. تا ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

حکاکی چوب دستگاه برش لیزری

دستگاه برش لیزری چیست؟

نحوه کار کرد دستگاه برش لیزری یک فرآیند غیر تماسی و مبتنی بر حرارت است. برش لیزری یک روش برش مواد است که از یک جریان نور منسجم و متمرکز برای برش کاغذ، چوب و اکریلیک و پلاستیک، پارچه، چرم  و انواع غیر فلزات استفاده می کند. این یک فرآیند کاهشی است. یعنی مواد را در طول فرآیند برش با استفاده از تبخیر، ذوب و فرسایش یا ایجاد کنترل شده و ایجاد ترک های متداول حذف می کند. دستگاه برش لیزری توسط کنترل عددی کامپیوتری (CNC) کنترل میشود که می‌تواند سوراخ‌هایی به کوچکی ۵ میکرون (µ) ایجاد کند.
به زبان ساده تر دستگاه برش لیزری با توجه به دستورات نرم افزاری دقیقی که دارد موجب میشود حکاکی یا برش کوچک ترین و پیچیده ترین طرح ها بر روی مواد امکان پذیر باشد.

 

برای اطلاعات بیشتر به شما پیشنهاد میشود مقاله دستگاه برش لیزر غیر فلزات (CO2)  را مطالعه بفرمایید.

کاربرد های حکاکی چوب با دستگاه برش لیزر

همان طور که در بالا اشاره کردیم کاربرد های حکاکی بر روی چوب بسیار بالا میباشد که عموما در لوازم دکوری به کار گرفته میشود. ما در اینجا نمونه هایی از کاربرد حکاکی چوب با دستگاه برش لیزر را مثال میزنیم.

 • تولید میز های اداری
 • تولید بسته بندی های چوبی با جذابیت بیشتر
 • حکاکی لوگو بر روی محصولات چوبی و ایجاد تبلیغ قدرتمند
 • حکاکی بر روی لوازم التحریر ماننند خط کش، دفتر های چوبی و…
 • لوازم دکوری
 • ساخت ساعت های دیواری
 • استفاده در تولید قاب موبایل 
 • جا کلیدی، قاب عینک، جعبه دستمال کاغذی، لوازم آشپزخانه 
 • و…

موارد استفاده از حکاکی چوب با دستگاه برش لیزری

لوازم دکوری

قاب ها و تندیس ها، لوستر های دکوری چوبی، و ...


لوازم التحریر

خط کش، نقاله، دفتر های چوبی، مداد و...


لوازم آشپزخانه

حکاکی برند بر روی دسته چاقو ها، حکاکی برند و طرح بر روی وردنه، تخته گوشت و...، کابینت سازی و..


صنعت تبلیغات

حکاکی لوگو روی محصولات چوبی مختلف


لوارم کاربردی

میز و صندلی اداری، ساعت دیواری، جعبه دستمال کاغذی، قاب موبایل، زیرلیوانی، قاب عینک و...

راه اندازی کارگاه چوب بری

در بالا ما تنها به تعدادی از موارد مورد استفاده برش و حکاکی چوب در صنایع مختلف اشاره داشتیم. راه اندازی یک کارگاه چوب بری جهت کسب درآمد قطعا میتواند ایده خوبی باشد زیرا صنعت چوب، صنعتی وسیع میباشد و خود زیر مجموعه های بسیار زیادی دارد. با این حال شما برای شروع کار و راه اندازی این کارگاه به موارد زیادی نیاز نخواهید داشت. 

 1. کارگاه و یا مغازه ای به اندازه حداقل 3×3 متر مربع
 2. دستگاه برش لیزر

موارد موزد نیاز برای راه اندازی کارگاه چوب بری به همین 2 مورد خلاصه میشود. یعنی شما با تنها داشتن  یک دستگاه برش لیزری میتوانید سفارشات را از مشتریان دریافت کرده و کار خود را شروع کیند.
البته لازم به ذکر است که خود دستگاه برش لیزر به قطعات یدکی مختلفی تقسیم میشود که برای پیشبرد کار به تمام این قطعات مانند چیلر، تیوب، استپ موتور، آینه و … نیاز خواهد بود.

همچنین شما میتوانید جهت مطلاعه بیشتر درباره قطعات دستگاه برش لیزری، مقاله قطعات یدکی لیزر را مطالعه بفرمایید.

ویدیوی مرتبط با حکاکی چوب دستگاه برش لیزر