از سیر تا پیاز حکاکی سنگ دستگاه برش لیزری

4.5 امتیاز این مقاله از 5

قدمت حکاکی بر روی سنگ 🪨 به چند هزارسال برمیگرد یعنی  همان موقع که بشر بر دیوار غار ها حکاکی انجام میدادند. این نشان دهنده این است که از همان ابتدای تمدن بشر این امر وجود داشته است. اما حکاکی بر روی سنگی که ما قصد داریم در این مقاله توضیح دهیم حکاکی بر روی دیواره های غار نیست! بلکه برش و حکاکی با دستگاه برش لیزر میباشد که با روی کار آمدن این دستگاه تحول عظیمی در عرصه حکاکی صورت گرفت. در این مقاله قصد داریم همه چیز را درباره دستگاه برش لیزر، کاربرد های حکاکی بر روی سنگ و نحوه درآمد زایی در این حرفه توضیح خواهیم داد. تا ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

حکاکی سنگ

دستگاه برش لیزری چیست؟

نحوه کار کرد دستگاه برش لیزری یک فرآیند غیر تماسی و مبتنی بر حرارت است. برش لیزری یک روش برش مواد است که از یک جریان نور منسجم و متمرکز برای برش کاغذ، چوب و اکریلیک و پلاستیک، پارچه، چرم  و انواع غیر فلزات استفاده می کند. این یک فرآیند کاهشی است. یعنی مواد را در طول فرآیند برش با استفاده از تبخیر، ذوب و فرسایش یا ایجاد کنترل شده و ایجاد ترک های متداول حذف می کند. دستگاه برش لیزری توسط کنترل عددی کامپیوتری (CNC) کنترل میشود که می‌تواند سوراخ‌هایی به کوچکی ۵ میکرون (µ) ایجاد کند.
به زبان ساده تر دستگاه برش لیزری با توجه به دستورات نرم افزاری دقیقی که دارد موجب میشود حکاکی یا برش کوچک ترین و پیچیده ترین طرح ها بر روی مواد امکان پذیر باشد.

 

برای اطلاعات بیشتر به شما پیشنهاد میشود مقاله دستگاه برش لیزر غیر فلزات (CO2)  را مطالعه بفرمایید.

کاربرد های حکاکی سنگ با دستگاه برش لیزر

کاربرد های دستگاه برش لیزر در صنایع  مختلف بیشمار است. در این قسمت ما قصد داریم تنها کاربرد ها و نمونه های کار این دستگاه در صنعت سنگ را مثال بزنیم. 

  • برش و حکاکی سرامیک و موزاییک
  • قاب عکس های و تندیس های سنگی
  • لوازم دکوری و فانتزی مثل تابلو های رومیزی، گردنبند و…
  • حکاکی لوگو بر روی محصولات سنگی و ایجاد تبلیغ قدرتمند
  • حکاکی بر روی سنگ مزار 
  • و…
همان طور که گفته شد دستگاه برش لیزر در صنعت سنگ کاربرد های مختلفی دارد اما صنعت حکاکی بر روی سنگ مزار و حکاکی سرامیک گسترده ای بیشتری داشته و میتوان این دو مورد را از پول ساز ترین موارد استفاده از دستگاه برش لیزر در صنعت سنگ دانست.
 
احتمالا مقاله دستگاه حکاکی سنگ مزار نیز برای شما مفید خواهید بود. به شما پیشنهاد میشود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید.

موارد استفاده از حکاکی سنگ با دستگاه برش لیزری

لوازم دکوری

قاب عکس ها و تندیس های سنگی


ساختمان

حکاکی سرامیک و موزاییک


مزار

حکاکی تصویر و اسم روی سنگ قبر


صنعت تبلیغات

حکاکی لوگو روی محصولات سنگی مختلف

راه اندازی کارگاه برش و حکاکی سنگ

همان طور که در بالا اشاره ای داشتیم راه اندازی یک کارگاه حکاکی سنگ مزار و یا حکاکی سرامیک میتواند یک کسب و کار پر درآمد باشد. با توجه به اینکه موارد ذکر شده مثل سرامیک و سنگ قبر محصولاتی نیستند که نیاز به بشر به آن ها تمام شود از این رو میتوان گفت که دستگاه برش لیزر در این زمینه همیشه بازار خود را دارد. برای راه اندازی کارگاه شما به موارد زیادی نیاز نخواهید داشت و تنها موارد زیر میباشد.

  1. کارگاه و یا مغازه ای به اندازه حداقل 3×3 متر مربع
  2. دستگاه برش لیزر

موارد موزد نیاز برای راه اندازی کارگاه حکاکی سنگ به همین 2 مورد خلاصه میشود. یعنی شما با تنها داشتن  یک دستگاه برش لیزری میتوانید سفارشات را از مشتریان دریافت کرده و کار خود را شروع کیند.
البته لازم به ذکر است که خود دستگاه برش لیزر به قطعات یدکی مختلفی تقسیم میشود که برای پیشبرد کار به تمام این قطعات مانند چیلر، تیوب، استپ موتور، آینه و … نیاز خواهد بود.

همچنین شما میتوانید جهت مطلاعه بیشتر درباره قطعات دستگاه برش لیزری، مقاله قطعات یدکی لیزر را مطالعه بفرمایید.

ویدیوی مرتبط با حکاکی چوب دستگاه برش لیزر

سوالات متداول

کاربرد های دستگاه برش لیزر تناه به برش و حکاکی نسگ خلاصه نمیشود. این دستگاه توانایی برش و حکاکی بر روی محصولاتی مختلفی مثل، چوب، پلکسی، پلاستیک، کاغذ و مقوا، چوب و … را دارد.

شما همچنین میتوانید برای مطلاعه بیشتر درمورد نمونه کار های دستگاه برش لیزری به مقاله زیر مراجعه بفرمایید.

نمونه کار دستگاه برش لیزر